Czy jesteśmy tak tolerancyjni jak deklarujemy?

Zacznę od tego, że ten post miał mieć zupełnie inny temat, ale w ostatniej chwili zmieniłam zdanie z powodu sytuacji, którą zaobserwowałam dosłownie kilka godzin temu. Już tak mam, że gdy coś mnie mocno zirytuje po prostu muszę komuś o tym powiedzieć, wymienić opinie i nie byłabym sobą gdybym tutaj o tym nie napisała. Często to co dzieje się wokół mnie zmusza mnie do mniejszych lub większych przemyśleń.
Nie przedłużając, sytuacja prezentuje się następująco. Jak co piątek, przystenek, godzina 19, po treningu całkiem umarnięta Daria czeka na autobus powrotny do domu. Nudna szara rzeczywistość, wszystko byłoby tak samo, ale nie tym razem. Gdy podjechał autobus, chodnikiem przechodziła pewna para. Ona niska, drobna blondynka, a on wysoki, dobrze zbudowany i (uwaga kluczowy element w całej opowieści) czarnoskóry. Szczerze? Nie zrobiło to na mnie żadnego wrażenia, ludzie jak wszyscy inni, para jak każda inna, widać było że są szczęśliwi a to jest najważniejsze. Ale niestety kilku starszym paniom najwidoczniej bardzo to przeszkadzało, wręcz ten widok aż kuł je w oczy. Gdy zajęły już wygodnie swoje miejsca w autobusie, tylko oglądały się za wyżej wspomnianą parą a przez resztę drogi wymieniały między sobą rasistowskie komentarze, których wolę tutaj nie przytaczać.
Niby teraz tak dużo mówi się o tolerancji, na pewno pod tym względem nasz kraj zrobił wielki krok w przód. Niestety, jak widać jeszcze nie do końca i jakaś szczypta złośliwości w człowieku zostaje. Nie jest możliwe, żeby nagle zmienić myślenie wszystkich ludzi. Każdy ma jakieś swoje utarte poglądy, których będzie się trzymać.
Przede wszystkim należy mieć szacunek do drugiej osoby! 

kurtka – dresslink

Zobacz również...

37 komentarzy

 1. Masz rację co do tego, że nie zmieni się wszystkich z marszu, ale jak byłabym na twoim miejscu również bym się zirytowała. Co komu do tego jaki dana osoba ma kolor skory, jakiego jest wyznania czy orientacji. Rozumiem ze mozna nie lubić danej osoby czy nawet nie rozumieć danej religii ( wiem bo sama mam kilka wyznań które istnieją a których nie bardzo rozumiem) ale to nie oznacza że z tego powodu należy emanowac złością i obgadywac za plecami. Nie lubię kogoś to po prostu nie myślę o nim, nie rozmawiam o nim, ignoruje. Nie rozumiem wyznania- No trudno tak bywa, najważniejsze że rozumiesz swoje. Człowiek który wyznaje dana religie na pewno ją rozumie. A jeśli chcesz sam ją zrozumiec to może po prostu porozmawiaj z tą osobą i wymiencie swoje zdania w sposób kulturalny. Jak dla mnie niektirzy ludzie sie nie zmienia, ale warto pisać i mówić bo wtedy sieje choć zalążek tolerancji, który miejmy nadzieje wykielkuje 😉

  Ps. Zdjęcia cudowne 😉

  http://martysia-toniekoniectodopieropoczatek.blogspot.com/

 2. Masz rację co do tego, że nie zmieni się wszystkich z marszu, ale jak byłabym na twoim miejscu również bym się zirytowała. Co komu do tego jaki dana osoba ma kolor skory, jakiego jest wyznania czy orientacji. Rozumiem ze mozna nie lubić danej osoby czy nawet nie rozumieć danej religii ( wiem bo sama mam kilka wyznań które istnieją a których nie bardzo rozumiem) ale to nie oznacza że z tego powodu należy emanowac złością i obgadywac za plecami. Nie lubię kogoś to po prostu nie myślę o nim, nie rozmawiam o nim, ignoruje. Nie rozumiem wyznania- No trudno tak bywa, najważniejsze że rozumiesz swoje. Człowiek który wyznaje dana religie na pewno ją rozumie. A jeśli chcesz sam ją zrozumiec to może po prostu porozmawiaj z tą osobą i wymiencie swoje zdania w sposób kulturalny. Jak dla mnie niektirzy ludzie sie nie zmienia, ale warto pisać i mówić bo wtedy sieje choć zalążek tolerancji, który miejmy nadzieje wykielkuje 😉

  Ps. Zdjęcia cudowne 😉

  http://martysia-toniekoniectodopieropoczatek.blogspot.com/

 3. Niestety jeszcze w starszych osobach są poglądy takie, a nie inne… ale już są ludzie chowani w tolerancji i jest jej więcej. świetne zdjęcia

 4. Niestety jeszcze w starszych osobach są poglądy takie, a nie inne… ale już są ludzie chowani w tolerancji i jest jej więcej. świetne zdjęcia

 5. Niestety prawda jest taka, ze na każdym kroku człowiek spotyka się z tym problemem. I to nie tylko nasza narodowa cecha bo w miejscach, gdzie jest dużo czarnoskórych niestety osoby z białą skórą też spotykają się z nietolerancją. Mam nadzieję, że kiedyś zamiast patrzeć na kolor skóry, dla każdego ważna będzie osobowość drugiej osoby. wygład nie powinien kategoryzować :)Obserwuje, piękne włosy!

 6. Niestety prawda jest taka, ze na każdym kroku człowiek spotyka się z tym problemem. I to nie tylko nasza narodowa cecha bo w miejscach, gdzie jest dużo czarnoskórych niestety osoby z białą skórą też spotykają się z nietolerancją. Mam nadzieję, że kiedyś zamiast patrzeć na kolor skóry, dla każdego ważna będzie osobowość drugiej osoby. wygład nie powinien kategoryzować :)Obserwuje, piękne włosy!

 7. Mam takie samo zdanie co ty. Tylko, że ja mam inną sytuację bo u mnie w szkole jest chłopak o ciemniejszej karnacji i każdy go po prostu wytyka palcami brzydko go nazywa czy coś. Szkoda, że nie którzy ludzie nie rozumieją jak ta osoba może się czuć. Nie rozumiem ludzi którzy też oceniają, że jak inny kolor skóry to i od razu, że nie fajny. W innych krajach (np: w Anglii, w Niemczech) ludzie nie patrzą kto jaki jest, jaki kolor skóry ma. Po prostu tolerują się nawzajem.

  Pozdrawiam i zapraszam:
  trudnadziewczyna.blogspot.com

 8. Przez jakiś okres czasu (przez okres tęczy i wprowadzania zmian w USA) byłam nietolerancyjna. Ale miłość to miłość, widziałam dzisiaj czarnoskórą kobietę z białym mężczyzną i wyglądali przesłodko!
  Ciekawe co te starsze panie by zrobiły, gdyby ich dzieci powychodziły za czarnoskórych :). Zawsze mnie zastanawia ten fakt.

  http://seethelifeofthisbetterparties.blogspot.com/

 9. Przez jakiś okres czasu (przez okres tęczy i wprowadzania zmian w USA) byłam nietolerancyjna. Ale miłość to miłość, widziałam dzisiaj czarnoskórą kobietę z białym mężczyzną i wyglądali przesłodko!
  Ciekawe co te starsze panie by zrobiły, gdyby ich dzieci powychodziły za czarnoskórych :). Zawsze mnie zastanawia ten fakt.

  http://seethelifeofthisbetterparties.blogspot.com/

 10. Szkoda, że niektórzy ludzie, tak jak wspomniane panie, nie rozumieją, że człowiek to człowiek. KONIEC. Nie ważne jaki. I tak jak mówisz, każdemu należy się szacunek. Tak szczerze, to myślałam, że z rasizmem to już się w Polsce dawno pożegnaliśmy, ale jednak…
  Bardzo spodobał mi się Twój blog, dlatego obserwuję i czekam na kolejne wpisy!

  Pozdrawiam gorąco ♥♥♥
  → → → mademoisellepaulline.blogspot.com

 11. Szkoda, że niektórzy ludzie, tak jak wspomniane panie, nie rozumieją, że człowiek to człowiek. KONIEC. Nie ważne jaki. I tak jak mówisz, każdemu należy się szacunek. Tak szczerze, to myślałam, że z rasizmem to już się w Polsce dawno pożegnaliśmy, ale jednak…
  Bardzo spodobał mi się Twój blog, dlatego obserwuję i czekam na kolejne wpisy!

  Pozdrawiam gorąco ♥♥♥
  → → → mademoisellepaulline.blogspot.com

 12. Nie rozumiem takiego zachowania. Czasem wydaje mi się, że niektórzy ludzie byliby szczęśliwy gdyby każdy człowiek na świecie był taki sam jak oni, bo dopiero wtedy nie mieliby się do czego przyczepić.

 13. Nie rozumiem takiego zachowania. Czasem wydaje mi się, że niektórzy ludzie byliby szczęśliwy gdyby każdy człowiek na świecie był taki sam jak oni, bo dopiero wtedy nie mieliby się do czego przyczepić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *